Martyna & Rafał – już po! Kameralne wesele inspirowane lasem

Nasze kameralne wesele po ślubie kościelnym jest idealnym przykładem „rozsądnego wesela”.

Nie braliśmy ślubu konkordatowego. Rozdzieliliśmy ślub cywilny (który wzięliśmy na greckiej wyspie Santorini spełniając tym samym jedno z naszych największych marzeń –relację znajdziecie na blogu) i kościelny. Zależało nam aby po powrocie do Polski zorganizować coś i poświętować też z rodziną. Oczywiście sporą część budżetu zostawiliśmy w Grecji

Dlatego wesele było małe (dla 30 najbliższych osób) i klimatyczne. Ale uważam, że takie przyjęcia tez mogą być piękne, spójne i niezapomniane. Widzę po pytaniach w grupie Rozsądne Panny Młode, że pytacie o takie małe wesela też. Trzeba jednak znać trochę rynek ślubny, umieć wybrać priorytety i nie robić niczego na pokaz czy pod presją innych osób. Poniżej zdradzam trochę sprytnych pomysłów na obniżenie kosztów.

Projekt stylizacji wesela

Projekt stylu wesela mocno nawiązywał do leśnego otoczenia sali. Widać to w elementach drewnianych , w motywie paproci, które znalazły się też na papeterii od Papier i Tusz. W dekoracjach pojawił się nawet mech.

I byłaby to typowa, rustykalna realizacja gdyby nie odrobina magii w postaci kwiatów z fioletem i wielu światełek inspirowanych świetlikami i leśnymi wróżkami/nimfami. Moja stylizacja mówi tu sama za siebie. Chciałam aby było klimatycznie, naturalnie i kameralnie.

kolaż ślubny

Ceremonia

Ślub wzięliśmy w małym kościółku niedaleko sali. Nie mieliśmy specjalnej oprawy muzycznej ani dodatkowo wynajętego samochodu dla Pary Młodej. Jeśli szukacie oszczędności rozejrzyjcie się wśród znajomych i rodziny czy ktoś nie ma eleganckiego samochodu, którego pożyczyłby Wam na Ten dzień. A może Wasze własne „cztery kółka” są niczego sobie?

Obrączki niosła moja mała kuzynka w drewnianym pudełeczku z mchem w środku.

Oprawę florystyczną powierzyłam tej samej florystce, która dekorowała salę. Dzięki czemu już w kościele można było poczuć klimat, który był potem na weselu.

Biały dywan oraz lampiony były z mojej kolekcji dekoracji.

Ksiądz nie zgodził się na zwinięcie kościelnego, bordowego dywanu we wzory. Musiałam położyć swój dywan na ten kościelny. Szczerze piszę Wam gdzie można oszczędzić, ale jeśli decydujecie się już na biały dywan do kościoła to na nim akurat oszczędzać nie polecam. Zwracajcie uwagę czy wasza dekoratorka oferuje prawdziwy, nieprześwitujący, gruby dywan czy tanią fizelinę. Dzięki temu, że dysponujemy porządna wykładziną wystawową nie musiałam się stresować, że dywan pod spodem będzie prześwitywał.

wyciąganie obrączki z pudełka ozdobnego przez pannę młodą podczas ślubu

msza ślubna

wyjście pary mlodej z kościola po mszy ślubnej

Ksiądz nie zgodził się również na sypanie czymkolwiek przed kościołem. Z doświadczenia konsultantki ślubnej wiem, że zdarza się to niestety dość często. Trzeba wykazać się wtedy kreatywnością i mimo wszystko dać gościom jakąś możliwość wyrażenia radości kiedy Para Młoda wychodzi z kościoła.

Moim pomysłem w tym przypadku były różdżki ślubne ze wstążeczkami i dzwoneczkami. Nie do każdej uroczystości będą pasować, ale do takiej naturalnej stylistyki pasują świetnie. Motyw wstążeczki pojawił się przy moim bukiecie, przy bukiecikach przy ławkach i przy klamkach samochodu.

Różdżki robiłam sama. Były tez formą pamiątki dla gości. Zamówiłam dodatkowe kartoniki do nich od firmy, która drukowała całą resztę naszej ślubnej papeterii.

wyjście pary młodej z kościoła

różdżki ślubne ze wstążeczkami i dzwoneczkami

Wesele

Sala była malutka, miała za to dużo przeszkleń z widokiem na ogród i drzewa. Chata Nad Sztolnią znajduje się niemal w lesie I do tego pięknego otoczenia chciałam nawiązać w dekoracjach, papeterii. Nawet nasz tort weselny był o smaku owoców leśnych.

Dekoracje to efekt współpracy mojego zespołu Dream Day Designers i fantastycznej florystki My Precious.

drogowskaz tabliczka ślubna

menu z motywem paproci

dekoracje ślubne leśne

dekoracje ślubne leśne

dekoracje ślubne leśne

dekoracje ślubne leśne

dekoracje ślubne leśne

panna młoda z wiankiem na głowie

państwo młodzi na weselu

tort weselny

Pomiędzy dekoracjami pojawiła się papeteria z motywem paproci.

dekoracje ślubne leśne

dekoracje ślubne leśne z motywem paproci

dekoracje ślubne leśne z motywem paproci

Nie mieliśmy dodatkowych atrakcji w postaci pokazów tańca, fajerwerków, fotobudki… Mimo, że było to niewielkie wesele zdecydowaliśmy się na DJ’a, klasyczny pierwszy taniec i wspólne zdjęcie z zimnymi ogniami.

pierwszy taniec pary młodej

zimne ognie na weselu

Na podsumowanie kilka punktów, które pomogły mi zniwelować koszty, zorganizować „dwa śluby”, spełnić marzenie o ślubie w Grecji i jednocześnie cieszyć się z fajnego wesela z najbliższymi:

– ustalenie priorytetów i trzymanie się ich (na czym Ci zależy, a w co nie warto inwestować więcej?)

– ustalenie budżetu i trzymanie się go

– ograniczona liczba gości

– organizacja wesela blisko miejsca zamieszkania większości osób (rezygnacja lub mocne ograniczenie noclegów)

– suknia i dodatki w rozsądnej cenie. Czy na pewno potrzebujesz butów za 3 tys. zł pod dluga suknią? U mnie była jedna suknia na dwa śluby (musiałam dobrze przemyśleć wybór sukni, która będzie pasować do stylu greckiego i do rustykalnego/boho na ślubie jesienią)

– DJ zamiast zespołu

– zimne ognie zamiast fajerwerków

– wybór wykonawców, którzy prezentują dobry stosunek ceny do jakości

– samochód dla Pary Młodej od znajomego

– rezygnacja z dodatkowej oprawy muzycznej ceremonii

– asertywne podejście do rad znajomych i rodziny odnośnie poszerzania listy gości, dodatkowych atrakcji „bo to tylko raz w życiu” , rezygnacja z robienia czegokolwiek „na pokaz”

Większość z nas marzy o fantastycznym weselu z dużym budżetem. I ja również mam w głowie mnóstwo pomysłów na wyjątkowe wesele. Ale nie zamieniłabym mojego kameralnego wesela na żadne inne ponieważ pozwoliło mi na przeznaczenie dużej części naszego budżetu ślubnego na spełnienie marzenia o ślubie w Grecji. Jakikolwiek Wy macie powód wyboru organizacji skromnego, niewielkiego przyjęcia chciałabym abyście wiedzieli, że takie wesela też mogą być piękne i wspominane przez Was i przez gości przez długi, długi czas!

Fotograf • Kozłowski Studio, Organizacja i stylizacja • Dream Day Design, Miejsce • Chata Nad Sztolnią, Kwiaty i dekoracje • My Precious, Papeteria • Papier i Tusz, Napisy drewniane • Ślub W Dechę, Suknia ślubna • Amy Love Bridal, Ubiór Pana Młodego • Pako Lorente

Martyna Masłyk

Autor: Martyna Masłyk

Właścicielka agencji ślubnej Dream Day Design. Magister architektury wnętrz i certyfikowana konsultantka ślubna w jednym. Uwielbia planować i kocha estetykę w różnych formach. Jej firma to spełnienie marzeń… o spełnianiu marzeń : )
Prywatnie najchętniej czerpie energię z tańca, a inspiracje z dalekich podróży.

Facebook0
Google+18
https://rozsadnewesele.pl/martyna-rafal-juz-po-kameralne-wesele-inspirowane-lasem/
Twitter11
Pinterest19
LinkedIn13

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *