logo rozsadne wesele
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Historia pierścionka zaręczynowego

Historia pierścionka zaręczynowego

Nie ma innej, tak bardzo pożądanej biżuterii przez kobiety. Pierścionek, który wywołuje ekscytację i same pozytywne emocje. Przyjęło się, że mężczyzna, wręczając pierścionek, musi uklęknąć na jedno kolano, zadać odpowiednie pytanie oraz wsunąć pierścionek na palec swojej wybrance serca. Skąd wziął się zwyczaj wręczania pierścionka zaręczynowego? Czy pierścionek zawsze tak wyglądał, jak dzisiaj?

Starożytność

Początki sięgają aż starożytnego Egiptu, w którym to zapoczątkowano zwyczaj wręczania kobietom tego rodzaju biżuterii. Z czego był wykonany? Najczęściej z…drutu. Szybko jednak zaczęto wykonywać pierścionki z drogocennych materiałów, takich jak brąz czy złoto. Być może zastanawiacie się skąd właściwie wziął się kształt tej biżuterii? Otóż okrąg to symbol wieczności. Prawdopodobnie pierścionek noszono na czwartym palcu lewej dłoni, z powodu przeświadczenia o rzekomej żyle, doprowadzającej krew do serca. W wielu kulturach do dziś nosi się pierścionek zaręczynowy właśnie na tym palcu.

Chrześcijaństwo

Zwyczaj wręczania biżuterii w tradycji chrześcijańskiej został wprowadzony dopiero przez papieża Innocentego III w XIII wieku. Stał się dzięki temu obietnicą o zawarciu małżeństwa, ale jednocześnie okres narzeczeństwa znacznie się wydłużył, co mało służyć lepszemu poznaniu się przed zawarciem małżeństwa. Biżuteria noszona na palcu przez młodą dziewczynę była też sygnałem dla kawalerów o tym, że jest już zajęta. Ciekawostką jest to, że wcześniej pierścienie nosili tylko papieże oraz ważni dostojnicy kościelni, miało to symbolizować „zaślubiny” z Kościołem.

Skąd wziął się zwyczaj wręczania pierścionka z diamentem?

Według historyków tak współcześnie powszechny pierścionek zaręczynowy z diamentami został po raz pierwszy wręczony przez austriackiego arcyksięcia Maksymiliana. Podarował on wczesnej wspomnianą biżuterię swojej narzeczonej – Marii Burgundzkiej. Ten gest przeszedł do historii jubilerstwa oraz stał się wyznacznikiem dla wielu mężczyzn, którzy zaczęli powielać ten wzorzec.

XIII wiek jest rozkwitem symboli romantycznych. Moda zaręczynowa zaczęła wyróżniać się wszelkiego rodzajem wzorami takimi jak serce czy kwiaty. Bardzo dużą popularnością cieszyły się emalie oraz diamenty, do których przyczynił się aspekt ekonomiczny. Bowiem w tym czasie odkryto potężne złoża tych minerałów, dzięki czemu stały się bardziej dostępne. Nie wszyscy i tak mogli sobie na nie pozwolić.

Diamenty zdominowały rynek jubilerski, jeśli chodzi o pierścionki zaręczone, być może wynika to również z tego, że są one uważane za wieczne, tak jak miłość dwojga ludzi. Poza tym nie od dziś wiadomo, że diament jest najlepszym przyjacielem kobiety, o czym zresztą śpiewała sama Marylin Monroe.  😉

Estetyka pierścionków zaręczynowych na przełomie lat niejednokrotnie ulegała zmianie. Rok 1886 był rokiem przełomowym w branży jubilerskiej. Wtedy to popularna marka stworzyła legendarny model pierścionka zaręczynowego, który jest kultowy do dziś. Ta ponadczasowa biżuteria składa się z pojedynczego diamentu, osadzonego na sześciu łapkach. Takie osadzenie nie było przypadkowym pomysłem, lecz dobrze przemyślanym zabiegiem. Dzięki temu kamień mógł zjawiskowo lśnić, uwidaczniając swój blask i atuty. Do tej pory model ten bije rekordy popularności i stał się wzorem wszech czasów!

Wojenne czasy

Mogłoby się wydawać, że wojna i towarzyszącej jej ubóstwo, nie wpłyną zbyt dobrze na rynek jubilerski. Wręcz odwrotnie! Rozpoczęto projektować, na przekór otaczającej rzeczywistości, bardzo odważną i bogato zdobioną biżuterię! Zaczęto wykorzystywać nietypowe wzory, które były bardzo kobiece. Ze względu na deficyt platyny, królowało złoto!

Ile kosztują zaręczyny?

Marketingowcy firm jubilerskich idealnie zadbali o to, aby mężczyźni wydawali jak najwięcej pieniędzy na biżuterię dla swojej ukochanej. Spopularyzowało się powiedzenie, że pierścionek powinien kosztować równowartość dwóch miesięcznych pensji danego mężczyzny. Wartość biżuterii zaczęła być traktowana jako swoiste zabezpieczenie kobiety na wypadek zerwania zaręczyn. Zdarzały się nawet procesy sądowe w związku z zerwaniem zaręczyn przez niedoszłego Pana Młodego, kobiety domagały się odszkodowania za poniesione straty moralne oraz finansowe, związane z przygotowaniem do ślubu. W Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych sam proces zaręczyn był regulowany aktami prawnymi, a nieformalnie zastępowany drogimi pierścionkami, które świadczyły o statusie społecznym. Stąd do dziś uważa się, że pierścionek ten musi mieć odpowiednią wartość. Dziś na szczęście, pierścionek pełni zupełnie inną rolę – nie jest już zabezpieczeniem finansowym, a romantycznym symbolem miłości.

Współcześnie nie każdy kieruje się zasadami co do równowartości pensji, każdy kupuje taki pierścionek, na jaki go stać lub według własnych upodobań. Zdarza się również, że pary wspólnie przychodzą do salonu jubilerskiego i razem wybierają odpowiedni pierścionek. Jak widać, wiele się zmieniło od czasów starożytnych, wygląd pierścionka ślubnego ewoluował i zmieniły się też obyczaje.

Dlaczego Polki noszą pierścionek zaręczynowy na prawej dłoni?

Istnieje wiele teorii na ten temat, odpowiedzi należy szukać w naszej historii. Teorie te tyczą się również noszenia obrączek. Kiedyś w naszym kraju pierścionek i obrączkę nosiło się na lewej dłoni, jednak podczas powstań kobiety zaczęły przekładać ją na prawą dłoń, aby solidaryzować się z wdowami po poległych żołnierzach. Przerodziło się to w tradycję, która trwa do dziś.

Inna teoria mówi o tym, że prawa dłoń jest tą lepszą, ważniejszą,. „Prawa”, czyli szlachetna – tą ręką jest zwyczaj witania się oraz  głosowania.

Ciekawostka

Nie wszędzie zaręczyny wyglądają tak samo, widać spore różnice kulturowe oraz obyczajowe. Na przykład Skandynawowie oraz Węgrzy zamiast typowego pierścionka wręczają wybrance serca obrączkę, zazwyczaj pozbawioną kamieni szlachetnych, lecz wykonaną z drogocennych materiałów. Jednak na Węgrzech jest ta różnica, że kobieta zakłada otrzymaną obrączkę w dniu ślubu, u Skandynawów kobieta w dniu ślubu otrzymuje kolejną, identyczną obrączkę, którą nosi razem z poprzednio otrzymaną.

U Kazachów kobiety, zamiast pierścionka otrzymują kolczyk, który zakładają rodzice jej wybranka.

A Wy, jaki otrzymałyście pierścionek?

Izabela Kopała

Autor: Izabela Kopała

Kobieta wielu pasji i zainteresowań. Nieustająco zafascynowana branżą ślubną, śledzi bieżące trendy oraz szuka ciekawych inspiracji. Prywatnie żona. Miłośniczka języka polskiego – mówionego i pisanego. Z wykształcenia filolog polski i logopeda. Uwielbia literaturę, od niedawna kryminały. Lubi mocną herbatę oraz dobre brzmienie. I na odwrót.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Odkrywaj

Zaproszenia ślubne

Szukasz pięknych zaproszeń w rozsądnych cenach? Nurtuje Cię sprawa odmiany nazwisk? Nie wiesz jak powinno się wręczać zaproszenia? Wszystko o zapraszaniu i zaproszeniach ślubnych w jednym miejscu - zobacz! Przekonasz się, że zaproszenia można kupić już od 1 zł z personalizacją w cenie, a odmiana nazwisk Twoich gości wcale nie jest taka trudna! Z nami wszystko stanie się łatwiejsze!

Fotografia Ślubna

Mnóstwo fotograficznych inspiracji! Dowiesz się tu m.in. jak przygotować się do sesji małżeńskiej oraz jakie zdjęcia są MUST HAVE! A może nie możesz znaleźć fotografa ślubnego? Skorzystaj z usług naszej ślubnej konsultantki on-line, która pomoże Ci w znalezieniu wymarzonego fotografa na Twój ślub!

Inspiracje

Wciąż szukasz pomysłów na swój ślub? Nie wiesz jaki kolor lub motyw wybrać? A może chciałabyś zainspirować się, oglądając relacje innych Par, które są już po ślubie? Koniecznie odwiedź tę kategorię, w której odnajdziesz masę fascynujących ślubnych relacji oraz porad! Piękne zdjęcia gwarantowane!

Zaproszenia Ślubne DIY

Przeglądnęłaś tysiące ofert zaproszeń i żadne nie wpadło Ci w oko? Pora wziąć sprawy w swoje ręce i samodzielnie wykonać swoją wymarzoną papeterię ślubną! Nie wiesz jak? Z naszymi wskazówkami i instrukcjami przekonasz się jakie to proste! Do dzieła!

Zaplanuj swój ślub

Od czego zacząć? Jak zorganizować swoje wesele, począwszy od wyboru sali, a skończywszy na wyborze piosenki na pierwszy taniec? Jak rozplanować swój budżet? Ile wódki kupić? Jaki jest harmonogram przygotowań do ślubu? To wszystko znajdziecie w tej kategorii! Przygotuj z nami swój ślub od A do Z, a sukces gwarantowany!

Lista autorów artykułów

Rozsądne Wesele